Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hodnocení podzimní části A-mužstva

7. 12. 2007

            Shrnutí podzimní části sezony 07/08

                 s trenérem Vláďou Mařasem

 Jak proběhla příprava na podzimní část ?

Budu upřímný. Letní příprava, teď beru přípravná utkání, byla jedná velká katastrofa. Jako trenér si můžu na této úrovni naplánovat co chci, ale pak přijdou různé benátské, keltské a co já vím jaké ještě noci, dovolené, čundry a vše je jinak. Někteří hráči mají v sobě vypěstované podvědomí, že se v létě nehraje, že se stačí sejít na l. mistrák. Konkrétní výsledky: 5 zápasů, 1 výhra, 4 porážky skóre 8:26 mi to potvrzuje. Nic na tom nemění ani fakt, že jsme hráli i s Jabloncem "B" a dva zápasy s účastníky krajského přeboru. Ale i v těchto zápasech máme být vyrovnanějšími soupeři.

2. Jak hodnotíte podzimní část?

 Samotný podzim jsem si užíval. V žádném utkání jsme neprohráli, jsme na 2. místě tabulky, máme 27 bodů, obdrželi jsme nejméně branek, to je velice příjemný pocit. Navíc, ve většině utkání jsme byli výrazně lepším mužstvem. Fotbalově nás přehrálo snad jen Mšeno. Cvikov a Nová Ves byli fotbalovější v 1. poločasech, vyrovnaná, ale vítězná utkání jsme sehráli ve Stráži pod Ralskem a v Lučanech. Ale. Celý podzim jsme se potýkali s koncovkou, která nás připravila o 10 bodů. Nevyhrát utkání, kdy jdete 2x v závěru utkání 3 na 1 je trestuhodné.

3. Můžete jmenovat klíčové nebo nejlepší hráče?

 Celý podzim, to bylo kolektivní dílo. Pro mě je hrozně moc důležitý každý hráč, i ten, který se z lavičky třeba ani nedostane na hřiště, ale je s námi, žije naší hrou, fandí nám. Velmi jsem byl spokojený s defenzivní činností mužstva, máme dva výborné brankáře. Spokojenost je i s přechodovou fází, dokážeme se v každém zápase dostat do několika vyložených šancí. Trápí mě však jejich proměňování. To nás stálo body. Řekl jsem, že náš fotbal je kolektivní, vycházíme z toho, že se do hry zapojuje v každé fázi zápasu celé mužstvo. Všichni brání, všichni chtějí hrát směrem dopředu a to je velice důležité. Branky mi po kombinační akci dokáží dát i vyloženě defenzivní hráči. Pracujeme na kázní, příkladem je Tomeš, dříve stálý návštěvník jisté komise. Vytvořili jsme si spolu takový malý rituál. A jde to. Máme spoustu výborných fotbalistů, za všechny snad jedno jméno, hráče, kterého jsem já sám na základě hodnocení utkání zvolil fotbalistou podzimu. David Horna, výborný fotbalista s vyrovnanými, vysoce kvalitními výkony, bezvadný kluk. Samostatnou kapitolou je naše mládí. Máme talentované fotbalisty, kteří chtějí pracovat a je radost s nimi pracovat, oba Mičkové, Strnad, Průcha, o kterých dříve či později uslyšíme, kvalitní je i Šlajs, ale už se mu tolik nechce, velmi dobře se ukazoval v přípravě Havierník, ale pak jsem ho už neviděl. Zděšením byl pro mě Pala. Takového hráče jsem snad ještě nezažil.

4. Co nejlepší střelci branek?

Co jsem v Hamrech, na trůnu je Pepa Hnídek. I na podzim nastřílel 7 branek, celou třetinu všech nastřílených gólů a pro mě je nesmírně důležitým hráčem. Představte si situaci, kdy jde kopat penaltu v 95. minutě za stavu 0:1, rozhodčí mu řekne, že po kopu se končí, ozývají se rady těch nejchytřejších diváků, kam to má kopnout a on ten tlak ustojí a jednoznačně promění. Smekám před ním. O daších 8 branek se mi postarali Horna a Říha 3x, Kobr 2x. Zbývajících 6 branek dali jednotlivci (oba Prouskové, Kříž, Strnad, Kulhánek, Miček), ale všechny ty branky byly v jedné věci jako přes kopírák. Všechny byly vítězné. Vůbec mám radost z toho, že se nám podařilo hodně utkání strhnout na naší stranu až v úplném závěru utkání - Hnídek s Jilemnicí, L. Prousek ve Stráži pod Ralskem, Kulhánek s Cvikovem, Říha v Lučanech a Strnad s Novou Vsí. To svědčí o naší kvalitě.

5. Jaká je treninková docházka hráčů?

Účast na podzim byla velice dobrá, pravidelně chodilo 12-16 hráčů, tréninky pak mají úroveň, kluky to baví. Ne všem se však chce na tréninku pracovat a hrábnout si, když je potřeba. Nejlepší docházku měl Lukáš Prousek, chyběl 1x, Hnídek 4x a Vláďa Prousek 6x. Ze 32 tréninků slušné výkony. Na druhou stránku nám Kuba Serbus nepřišel ani jednou, ale u něho to už je pravidlo a nesmírně se to na něm fotbalově podepisuje. Škoda, veliká škoda.

6. Jaká bude zimní příprava?

Zimní příprava se svým pojetím nebude lišit od těch předchozích. Jiná bude snad jenom v tom, že nebudeme hrát žádný turnaj, ale klasická přípravná utkání. První dva týdny v lednu začneme zvolna fotbálkem v hale na Smržovce, od půlky ledna začne hrubá fyzická příprava venku a v posilovně, proložíme to fotbalem v hale, od půlky února nás čeká umělka v Desné a přípravná utkání. Při této příležitosti si neodpustím jednu poznámku směrem k hráčům. V žádném případě nechci, aby se opakovalo to, co bylo v létě. Ta příprava bude oddíl stát cca 20.000,- Kč. A já bych chtěl, aby to byly účelně vynaložené prostředky.

7. Budou nějaké změny v kádru přes zimu?

Tak jako vždy, někdo odejde, někdo přijde. Po hostování z Pěnčína se zpět vrátil Kulhánek, ale jsme v kontaktu a stojíme o něho. Odejít chce Kamil Kubát, bránit mu nechceme, ale záleží na dohodě. Odchod do vyšší soutěže na hostování mi nastínil ještě jeden hráč, uvidíme, jak to dopadne. Zcela určitě budeme jednat také o posílení mužstva, ale v současné době je na nějaká jména opravdu brzy. Chceme přivést hráče, kteří umí fotbal a mají to v hlavě aspoň trošku srovnané. A hlavně chceme, aby se s daleko větší mírou zapojovali mladí. Toto jsou zcela normální pohyby v každém mužstvu. Mě ale trápí něco jiného. Jeden z hráčů, klíčových hráčů, mi nastínil svůj konec kariéry. Věřím, že si to ve svém věku rozmyslí a pomůže mi i na jaře.

8. Co  očekáváte od jarní části?

Už aby tady to jaro bylo. Nechci vydávat žádná prohlášení o postupu. Povedl se nám podzim, hráli jsme dobrý fotbal, neprohráli jsme, zvedli jsme svoji cenu na fotbalovém trhu. Sami hráči se nám hlásí, že by u nás chtěli kopat. V tom chceme pokračovat. Chceme přitáhnout hamrovské diváky, chceme zlepšit fotbalové zázemí. Chceme vychovat mládež a zabudovat ji do mužstva. Chceme mít z fotbalu radost. A když k tomu přidáme něco navíc bude jenom dobře.

9.Co by jste řekl závěrem?

 Chtěl bych touto cestou ještě jednou poděkovat všem, co pro hamrovský fotbal něco dělají. Všem sponzorům, správci, věrným divákům, funkcionářům, trenérům, ale i hráčům a jejich manželkám či přítelkyním. Všem Vám přeji hodně pohody, klidu, radosti a zejména zdraví. A hodně chuti do fotbalu.